Întreabă

Ești nou ? Atunci ce mai aștepți ?

Răspunsuri

Orice nelămurire răsfoieste forumul.

Contactează

La dracu' ! Sunt doar un șoricel, nu magician.

Unicorn adventure [Fantasy][Alethia Spitz x Roxana H]

Alethia Spitz

Member
Reaction score
12
-Da sunt Savant. Premiul Inventatorul Anului 7 ani la rând ar fi urmat și al 8-lea dar regulile sunt reguli, 7 ani consecutiv ai voie apoi mai trebuie să lași șansa și altora. Tot ce tine de fizica sau tehnologie nu am voie anul asta la competitie. Așa că anul asta mă axez pe descoperiri in chimie și medicină.

Roxana H

deep ocean
Reaction score
18
Website
unstoppablemind.forumotion.co.uk
×Mina Takuya×
AM ramas placut impresionata de planul ei si de strategia ei. Insa voiam sa intru si eu in acea lume, dar pe arheologie.
-Apropo, la acel cincurs sau cum o mai fi numit el, se primesc si arheologi? Asi fi interesata sa particip si eu si in plus, ma gandeam ca ar fi super sa vin cu ceva deacoperiri din lumea oamenilor si din lumea voastra.

Alethia Spitz

Member
Reaction score
12
-Este concurs pentru inventatori zilele acestea dar avem și un concurs pe descoperirile arheologice luna următoare. Si daca vrei sa faci ceva descoperiri din lumea noastra, ei bine, am un pont. Daca ai avea priceperea sa descoperi Comoara furata a printesei faraonului Nai-f-aa-rut ai putea castiga premiul.
Povestea e un pic ciudata. legenda spune ca tatal sau ia dat cum se candea a implinit varsta majoratului si urmasa se marite. Ea nu vroia sa se merite cu cineva impus de tatal sau daca avea deja un iubit. Stiind ca fara zestre nu se puteamarita, a aranjat ca un amic sa ii fure zestrea. Dar ghininu a facut ca acel amic ce locuia pe malul marii sa fie jefuit de pirati si ucis. Piratii au furat tot ce au gasit in casa lui, l-au ucis si au dat foc casei. De atunci nu sa mai auzit nimic de comoara care probabil a circulat din pirat in pirat pana a fost ingropata nu se stie unde. Simbolul remarcant e ca monedele din comoara au pe avers chipul printesei. Si aceasta e poza.

Nai-f-aa-rut si fiica sa au fost alicorni ca specie si au condus Adeqeonate Empire un imperiu insular care e format din insulele care azi apartin de regatul Marginalia si alte 3 insule apartin de regatul Zephyria.

Ii arat apoi poza printesei:

Last edited:

Roxana H

deep ocean
Reaction score
18
Website
×Mina Takuya×
Dupa o perioada de gandire, ii pun unele intrebari mai ciudate, dar in acelasi timp si asumate.
-Ei bine, pana la urma prin acea padure am ajuns intr-o lume paralela sau doar suntem in padure? De gasit comoara, te rog sa faci parte din echipa mea. Eu ma pricep foarte foarte bine pe partea de arheologie. Tot ce inseamna harti, poze, legenda in sine, sa le am la dispozitie. Nici o legenda nu se face fara un sambure de adevar si te rog sa bagi asta la capsorul tau dragalas si inocent.

Alethia Spitz

Member
Reaction score
12
-Suntem atat in padure cat si intr-o lume paralela. Orasul acesta se afla la granita dintre 2 lumi, lumea voastra si lumea noastra. Noi am intrat in oras pe la poarta principala. Dar pe la poarta secundara vom iesi in lumea noastra. O lume alcatuita din Unicorni, Pegasi, Alicorni in majoritate si intr-o mai mica proportie, cai, magari si zebre cu darul inteligentei si vorbirii.

Roxana H

deep ocean
Reaction score
18
Website
×Mina Takuya×
-Asta am inteles, insa nedumerirea mea este daca sunt si fiinte asemanatoare oamenilor. Cum ar fi elfi, zane si arcturieni. Apropo, Egiptul vostru unde e mai exact? Ai si o harta a lumii voastre ca sa imi dau seama mai exact despre ce este vorba?

Alethia Spitz

Member
Reaction score
12
-Nu. Zanele, elfii si Arcturienii stim de ei dar nu sunt in lumea noastra ci intr-o paralela. Cat despre lumea noastra, da pot sa te duc la biblioteca sa vezi hartile. Spun eu apoi o duc si ii arat harta orasului,

Harta tarii:

Harta continentului:

Harta lumii

-Dupa cum vezi noi suntem in Equestria in padurea Bridllewood in orasul Canterlot langa Sparking Sea. Pentru a ajunge la echivalentul Egiptului ar trebui sa luam intai trenul pana in portul din Sud Est portul Amarezonia e o calatorie de 9 zile cu trenul apoi sa luam vaporul pentru alte 21 zile. Da e mare lumea noastra. Si trenul face 9 zile in conditiile in care merge de 20 ori mai repede decat galopam noi. Undeva la 2000 km / h atinge daca are drum lin si 300 la ora in zone cu restrictii.

Last edited:

Roxana H

deep ocean
Reaction score
18
Website
×Mina Takuya×
-Glumesti? Arata de parca ar fi planeta mea dupa 100 de ani de la topirea ghetarilor. E incredibil, arata nemaipomenit de frumos aceasta planeta. Dar ce forma are ea mai exact?
Eram surprinsa si uimita in acelasi timp.

Alethia Spitz

Member
Reaction score
12
-Cubotahedronica. Ii raspund eu

-Si stii, inca nu ne-am prinsdaca planeta sferica e prinsa in Cubotahedron sau Cubotahedronul e prins in Sfera. Ceea ce stim cu siguranta e insa ca Pamantul pe langa dimensiunea 3D in Centru pamantului se ajunge intr-o dimensiune bidemensionala unde exista si un Pamant Plat. Pamantul real al 3D unde sunt oamenii adica si tu e sferic dar Pamantul 2D e plat. Iar aici unde suntem noi acum in 4D are forma Cubotahedronica. Fireste ca mai sunt si alte pamanturi vreo 12 in total. Iar cel din dimensiunea 12D are forma de Hiperboloid.

Roxana H

deep ocean
Reaction score
18
Website
×Mina Takuya×
Vazand forma planetei, raman masca ca si la destist. Nu imi venea sa cred, eram martora la minunile universului si eram extrem de fascinata.
-Vrei sa spui ca daca exista forma asta, poate sa fie planete si in forma de gogoasa? Mie mi se pare absolut genial.

Alethia Spitz

Member
Reaction score
12
-Da, exista si planete in forma de gogoasa. Si in general inorice forma se poate roti. De la cele mai simple forme geometrice ce se pot roti pana la cele mai complexe. De exemplu cunosc o planeta sub forma de zar cu 20 fete. Ii raspund eu. A si ceva despre noi. Nu suntem bipezi sau patrupezi ci ambidextri. Dar in majoritate preferam pozitia patrupeda pentru avantajele ei de viteza, forta si tractiune. Deasemenea putem merge chiar si in 3 picioare si tine ceva intr-una din labe. Folosim potcoave din magnetita roz, un mineral care foloseste forta magnetica insa pe arii de cativa milimetri pentru a nu te incurca. De exemplu poti tine uin telefon mobil cu copita sau o cana de cafea. Dar in acelasi timp nu exista riscul de a te trezi ca atrage si lingura din dulap sa te loveasca peste fata cum ar face-o un magnet din magnetita neagra sau albastra.

Roxana H

deep ocean
Reaction score
18
Website
×Mina Takuya×
EEram impresionata de ce imi spunea si imi parea bine ca era sociabila cu toata lumea.
-Apropo, tu asa esti cu toata lumea sau doar cu mine. Daca nu te superi, mie mi s-a facut cam foame si asi vrea sa mananc ceva daca nu te superi.

Alethia Spitz

Member
Reaction score
12
-Sunt asa cu toata lumea. Ii spun eu si mergem apoi la bucatarie. In fata frigiderului ma ridic pe picioarele din spate, scot o farfurie cu mancare si merg in pozitie bipeda pana la masa din bucatarie unde las pe masa farfuriile metalice cu mancare. Ca mancare avem Supa de orz, ca felul 2 tocanita de ciuperci cu mamaliga si la desert terci de ovaz cu lapte si mure. Si ca bautura un suc natural de mango si lime sau unul de portocale, banane si kiwi. Pe care din cele 2 il preferi?

Roxana H

deep ocean
Reaction score
18
Website
×Mina Takuya×
Cand am auzit ce mancare buna avea in frigider, am inceput sa ma ling pe buze si sa imi masez usor burta. Erau chiar mancarurile mele favorite si nu ma asteptam la o asemenea coincidenta de gusturi.
-Nu pot sa cred, chiar sunt mancarurile mele favorite. Nu ma asteptam sa avem ceva in comun inca din prima clipa.

Alethia Spitz

Member
Reaction score
12
-Mințile strălucite gândesc la fel chiar și atunci când e vorba de mâncare. Spun eu râzând.

Roxana H

deep ocean
Reaction score
18
Website
×Mina Takuya×
Nu puteam sa o contrazic, avea perfecta dreptate si imi parea bine ca am cu cine sa ma inteleg. Ii zambesc si eu plina de entuziasm si aprobare.
-Ai perfecta dreptate.
Acum asteptam sa pregateasca masa pentru noi doua.

Alethia Spitz

Member
Reaction score
12
Pregătesc masa trebăluind prin bucătărie stand pe picioarele din spate și o chem că să vadă cum mă descurc și ii arăt copitele mele din față care arătau despicate in margine că și cum aș fi purtat mănuși cu un singur deget.
-Copitele noastre din față au degete opozabile. Asta e o alta caracteristica ce ne diferențiază de caii pământeni.
Spun eu și apoi ii dau mâncarea.

Roxana H

deep ocean
Reaction score
18
Website
×Mina Takuya×
Nu luam in seama acel detaliu pentru ca nu mi se parea interesant. Era ceva normal si tipic adaptabil speciei ei. Merg la masa si ma asez. Scaunele erau confortabile, iar mirosul mancarii era unul pe masura.

Alethia Spitz

Member
Reaction score
12
Pun apoi mâncarea în farfurii și apoi mă așez și eu la masa în poziție umană pe scaun.
-Pofta buna. Ii spun eu.

Roxana H

deep ocean
Reaction score
18
Website
×Mina Takuya×
Vazand ca se aseaza, ma pregatesc sa ma servesc din acele mancaruri delicioase. Imi pun in farfurie cat stiu ca mananc si pe urma imi pun apa in pahar.
-Banuiesc ca e cu atoservire sinautodegustare.
Si rad usor in timp ce luam cate o imbucatura din mancarea delicioasa.