Întreabă

Ești nou ? Atunci ce mai aștepți ?

Răspunsuri

Orice nelămurire răsfoieste forumul.

Contactează

La dracu' ! Sunt doar un șoricel, nu magician.

Unicorn adventure [Fantasy][Alethia Spitz x Roxana H]

Roxana H

deep ocean
Reaction score
18
Website
unstoppablemind.forumotion.co.uk
×Mina Takuya×
Dupa o gluma si un ras copios, incep sa mananc urandu-i pofta buna. Mancarea era nemaipomenit de delicioasa, iar tocana de ciuperci avea un gust fantastic.
-Te pricepi la gatit, am ce sa invat de la tine.

Alethia Spitz

Member
Reaction score
12
-Scuze daca ți-am pus prea mult.

La noi cele mai consistente mese sunt micul dejun și cina. La prânz mâncăm puțin cam cat voi. De exemplu dimineața avem micul dejun care e compus dintr-un pahar de lapte cu cereale dar nu orice pahar ci unul de 10 litri lapte,are cât o găleată a voastră, in care băgăm 2 sau chiar 3 cutii de cereale. Alăturat servim o pâine feliata, cam 20 felii de pâine care le ungem cu unt și gem sau unt și miere.

Seara altă masă consistenta mâncăm cam o cratita întreaga de felul 2.

Prânzul nefiind așa important pentru noi mâncăm doar puțin mai mult decât voi. Adică cate vreo 2 sau 3 farfurii de fiecare fel.

Ar trebui sa îți fi dat seama deoarece noi la mărimea noastră cantarim 450 kg când suntem adolescenți sau tineri că și mine, și cei adulți maturi pot ajunge și la 800 kg. Dar avem și noi obezii noștri. Peste 1000 kg. Și obezitate gravă peste 1200 kg.

Alethia Spitz

Member
Reaction score
12
-Noi avem trupurile cailor deci avem si constitutia corporala a lor chiar daca putin adaptata lumii noastre. Si da avem persoane obeze peste 1000 kg insa persoane anemice cam rar. Anemia la noi se considera un adult sub 400 kg sau un copil cu o greutate sub media varstei sale. De regula anemia nu exista fiindca spre deosebire de oameni saraci care cersesc la noroc, la noi cei abatuti de soarta au darul Divinitatii, adica pasc iarba. Cei care avem un statut, sa pastem iarba e o activitate relaxanta nu o nevoie stringenta.

Roxana H

deep ocean
Reaction score
18
Website
×Mina Takuya×
-Mi se pare interesant ce imi spui, chiar tind sa cred ca voi aveti bolile oamenilir dar cumva adaptate cailor. Plus ca am impresia ca si iarba pe care o ingerati este importanta. Ma refer la nutret, trifoi, iarba grasa, plante medicinale si multe altele.

Alethia Spitz

Member
Reaction score
12
-Ai intuit corect. Noi mai pastem si mai multa varietate: Da pastem nutret, trifoi, iarba grasa, plante medicinale si multe altele dar si salata, sfecla, frunze de hrean, frunze de stevie, frunze de lobada, ceapa verde, usturoi verde, etc. Deci mancam atat ce mananca oamenii cat si ce mananca caii.

Roxana H

deep ocean
Reaction score
18
Website
×Mina Takuya×
AAm ramas surprinsa cand mi-a spus ca am ghicit ce mananca. Noroc cu lectiile la biologie, altfel ma faceam de papagal.
-Si banuiesc ca mancati fructe, dovleci si din cand in cand cate un mar zemos si gustos.

Roxana H

deep ocean
Reaction score
18
Website
×Mina Takuya×
-Imi si imaginez la cat sunt de gustoase. Uh, sa nu mai zic merele rosii ai cele verzi....deja simt ca mi se face apa in gura numai cand ma gandesc la ele.
Si din vorba in vorba, am reusit sa termin de mancat si in acelasi timp i-am mulțumit si pentru mere.

Alethia Spitz

Member
Reaction score
12
-Ah si pentru diseara avem Salata de flori comestibile: floarea-soarelui pitică, calendula, condurul doamnei, panseluțe si violete. Totusi nu incerca asta acasa. Nici eu nu am incercat. E cumparata de la un restaurant care are bucatari de 5 stele. Aceste flori devin comestibile doar in anumite conditii.

Roxana H

deep ocean
Reaction score
18
Website
×Mina Takuya×
-Pe mine deja incepi sa ma cucerest cu mancarurile tale delicioase. Apropo, daca vrei te pot ajuta la spalatul vaselor si curatatul mesei. Desigur, eu fara aprobarea ta nu fac nimic, mi se pare de prost gust sa strang fara sa imi dea cineva permisiunea.

Alethia Spitz

Member
Reaction score
12
-Ar fi binevenit un ajutor din partea ta mai ales că ai mâini cu degete și ai face treabă mai bine decât mine cu copitele mele.

Roxana H

deep ocean
Reaction score
18
Website
×Mina Takuya×
-Uhuuu, iti multumesc ca ma lasi sa te ajut. Mi-ai dat o veste cum nu se poate mai buna.
Si o iau in brate in semn de multumire, dupa care iau vesela si o spal.
-Apropo, eu mai am putin de spalat, oare unde asi putea sa-ti pun tacamurile si vasele curatate?

Roxana H

deep ocean
Reaction score
18
Website
×Mina Takuya×
DDupa ce imi arata locul, le sterg cu un prosop si le pun la loc. Pe urma curat masa, chiuveta si sterg pe jos. Dupa ce am terminat treaba, ma asez si iau o gura de apa din pahar.
-Si gata treaba, nu ma asteptam sa fie atat de simplu.

Alethia Spitz

Member
Reaction score
12
-Multumesc frumos. Acum ce ai vrea sa facem? Sa mergem sa ne plimbam pana in Centru? Sau sa stam aici acasa la mine la televizor? Ori poate ai vrea sa stam pe internet?

Roxana H

deep ocean
Reaction score
18
Website
×Mina Takuya×
Ma gandeam sa ne plimbam pana in centru si pe urma sa mai imi areti una alta. Apoi mi-am adus aminte ca nu asi vrea sa atrag prea mult atentia si las sa decizi tu pentru amandoua.